Jak znaleźć ukryty przeciek wody?

Czasami takie nieszczelności są praktycznie niewidoczne dla ludzkiego oka. Można je rozpoznać po pośrednich oznakach, takich jak spadek ciśnienia w kotle lub zawilgocenie ścian i sufitów. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to dość prosty problem, ale będzie to trwało do momentu, gdy wyciek będzie w 100% widoczny. Jak wspomniano wcześniej, przecieki rur są niebezpieczne z powodu osiadania lub całkowitego zniszczenia fundamentu z powodu erozji gleby.

Lokalizacja przecieków w rurach

Lokalizacja przecieków wody to proces, który należy przeprowadzać przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Ale w niektórych przypadkach można obejść się bez zaawansowanych narzędzi. Wstępna kontrola w miejscach, w których podejrzewa się nieszczelności, jest przeprowadzana wizualnie poprzez sprawdzenie obszarów problemowych. Małe lub ukryte nieszczelności są trudne do zauważenia. Wstępna kontrola usterek może być przeprowadzona tylko w przypadku poważnych nieszczelności.

Aby zlokalizować przeciek specjaliści stosują również metodę wykrywania ukrytych nieszczelności za pomocą wilgotnościomierzy materiałów budowlanych, które mierzą wilgotność w cegłach, betonie, jastrychu, fundamentach i innych materiałach budowlanych na różnych głębokościach od 10 do 300 mm.

Alternatywnym sposobem identyfikacji problematycznych miejsc w rurociągu jest zastosowanie takiego urządzenia jak akustyczny wykrywacz wycieków wody. Urządzenia te z dużą precyzją są w stanie zlokalizować miejsce wycieku. 

Udostępnij: