Pompy ciepła i ich rodzaje

Posiadanie pompy ciepła w domu to coś zupełnie innego niż piec. Mimo że piece i klimatyzatory są zwykle częściej wybieranym wyborem właścicieli domów, aby zapewnić im komfort, pompy ciepła mogą być tańsze i znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. Wraz ze wzrostem świadomości na temat pomp ciepła, coraz więcej właścicieli domów przechodzi na pompy ciepła, aby obniżyć rachunki za energię i zmniejszyć swój ślad węglowy. .

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to potężna alternatywa dla konwencjonalnego pieca i klimatyzatora. Zasilana energią elektryczną pompa ciepła jest rodzajem wymiany ciepła, która służy do cyrkulacji powietrza w celu utrzymania ciepła lub chłodu w domu. Pompy ciepła mogą być używane do ogrzewania nadmuchowego lub chłodzenia pomieszczenia, aby zapewnić komfort w domu przez cały rok.

Pompa ciepła nie wytwarza ciepła, a jedynie cyrkuluje powietrze o różnej temperaturze. W zależności od typu pompy ciepła, ciepło lub energia wykorzystywana do zasilania pompy może pochodzić z gruntu (geotermalna) lub powietrza (powietrzna pompa ciepła ogrzewania nadmuchowego). W klimacie umiarkowanym możliwe jest, że pompa ciepła może wyeliminować potrzebę stosowania tradycyjnego pieca lub centralnej klimatyzacji.

Jaki rodzaj pompy ciepła?

Znajomość typu posiadanej pompy ciepła pomoże w rozwiązywaniu problemów z potencjalnymi obrazami lub planowaniu konserwacji. W budynkach mieszkalnych powszechnie montuje się trzy rodzaje pomp ciepła.

  1. Powietrzna pompa ciepła – ten typ pompy wydobywa ciepło z powietrza zewnętrznego i przenosi ciepłe powietrze przez Twój dom, zamiast wytwarzać ciepło poprzez spalanie paliw kopalnych. Powietrzna pompa ciepła może być używana przez cały rok zarówno jako grzejnik, jak i klimatyzator. Ogrzewania nadmuchowe to sprawdzony sposób na utrzymanie temperatury.

  2. Geotermalna pompa ciepła – ten typ pompy pobiera ciepło z gruntu pod podwórkiem lub podjazdem i przekazuje je do domu za pomocą wymuszonego powietrza lub ogrzewania podłogowego. Latem klimatyzuje się, pobierając ciepło z powietrza w pomieszczeniu i przesyłając je pod ziemię lub do podgrzewacza ciepłej wody, aby uzyskać bezpłatną ciepłą wodę. Geotermalne pompy ciepła są dwa razy wydajniejsze niż powietrzne pompy ciepła.

  3. Kombinowana pompa ciepła – pompa ciepła, która wykorzystuje kombinację technologii do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni.

Podobnie jak inne typy systemów HVAC, pompy ciepła są dostępne w kilku różnych modelach.

Obejmują one:

  • Pompa ciepła systemu Split

  • Bezkanałowa mini-split pompa ciepła

  • Pakietowa pompa ciepła

  • Okienna pompa ciepła

Udostępnij: