Dunajec – rzeka dla każdego

Nasz kraj nie wyróżnia się szczególnymi walorami turystycznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o warunki naturalne. W jego obrębie położone są niezbyt wysokie góry, zimne morze i typowa dla Europy północnej i wschodniej sieć jezior. Polska posiada jednak dzikie i malownicze rzeki. Oprócz Wisły, która w dużej mierze zachowała swój naturalny charakter, można wyróżnić też inne duże cieki. Poznawać je można nie tylko z brzegu, ale też z samego środka nurtu, czemu służyć może choćby spływ kajakowy Dunajcem.

Jaki odcinek wybrać

Rzeka ta jest niezwykle zróżnicowana, przepływa także przez urozmaicone tereny, na które składa się skalne Podhale, Beskidy, Pogórze Karpackie, a w końcowym odcinku także równiny Kotliny Sandomierskiej. Spływ kajakowy Dunajcem stwarza więc okazję do poznania krajobrazu wielu okolic. Pozwala również na podziwianie natury i formacji krasowych. Wiele wypraw, również pontonowych, odbywa się bowiem w rejonie przełomu rzeki przez pasmo Pienin. 

Spływ kajakowy Dunajcem to przygoda, w której każdy odnajdzie coś dla siebie. Górny bieg, zwłaszcza ten w okolicach Nidzicy, jest trudny techniczne, zaś nurt na tym odcinku jest rwący. Stanowi więc wymarzone miejsce dla sprawnych technicznie kajakarzy, którzy poszukują wyzwań i adrenaliny. Dolne odcinki pozwalają z kolei na nieco spokojniejsze i wolniejsze wyprawy. 

Udostępnij: