Renowacja schodów drewnianych
Drewniane schody, choć piękne i nadające wnętrzom o różnej stylistyce prawdziwej klasy, to nie są łatwe w utrzymaniu. Wymagają większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacji, niż te pokryte panelami lub płytkami ceramicznymi. Ich renowacja też bywa problematyczna, ale dla chcącego nic trudnego!
Kiedy na naszych schodach są już wyraźnie widoczne rysy i zauważalne otarcia, jest za późno na profilaktykę. Należy je odnowić. Renowacja schodów drewnianych wymaga wyłączenia ich na kilka dni z użytkowania, więc lepiej przenieść potrzebne rzeczy z pomieszczeń, do których prowadzą i zaplanować sobie czas tak, by zdążyć się ze wszystkim uporać.
Przed rozpoczęciem prac, należy ocenić w jakim stanie są schody i czy uszkodzenia dotarły już do samego drewna, czy może dotyczą jedynie lakieru lub farby. Czasami wystarczy zeszlifowanie jedynie części schodów przy pomocy gruboziarnistego papieru do drewna. Trwa to długo i jest uciążliwe, ale sprawdza się na niewielkich powierzchniach. Przy większych zdecydowanie lepiej jest się zaopatrzyć w szlifierkę do drewna, która znacznie usprawni cały proces.
Jeżeli schody są zniszczone w całości i wymagają gruntownego remontu, najlepszym rozwiązaniem jest ich wycyklinowanie. Dzięki niemu, nałożona później powłoka w postaci lakieru, lakierobejcy lub farby, będzie się zdecydowanie lepiej trzymać i dłużej zachowa estetyczny wygląd. Pełna renowacja schodów drewnianych, bez zastosowania tego zabiegu, będzie rozwiązaniem prowizorycznym i starczającym na krótko.