Przerwy robocze w betonowaniu
Żelbet posiada wiele zalet, które czynią go doskonałym materiałem do betonowania. Warto wiedzieć, iż wykonane z niego elementy konstrukcji często tworzą jednolitą całość. Taki efekt jest niemożliwy do osiągnięcia w przypadku drewna lub stali. Mimo to nie jest możliwym zabetonowanie całej konstrukcji żelbetowej za jednym razem. Osobno betonuje się fundamenty, słupy, schody, czy też wieńce dachowe.
Z tego też powodu wykonywanie konstrukcji przebiega etapami, natomiast miejsca, w których konkretne elementy są połączone zbrojeniem nazywa się przerwami roboczymi. Dobrze, jeżeli są one zaplanowane.
Przerwy robocze w betonowaniu – co warto wiedzieć?
Co istotne, nie należy wygładzać betonu w miejscu, w którym będą łączyć się elementy. Najlepiej, aby beton w miejscu przerwy roboczej pozostał nierówny i chropowaty. Ponad jego powierzchnię mogą również wystawać ziarna kruszywa. Dzięki nim przerwa robocza będzie lepiej złączona.
Warto wiedzieć, iż dzięki zaplanowaniu prac można zabetonować cały strop monolityczny za jednym razem, nawet w ciągu jednego dnia. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nastąpiła przerwa w betonowaniu to powierzchnię wcześniej położonego betonu należy odpowiednio przygotować przed rozpoczęciem pracy po przerwie. Należy usunąć luźne kruszywa i białą warstwę cementu. Dopiero z odpowiednio przygotowanym betonem można rozpocząć dalszą pracę.