Nadciśnienie tętnicze. Problem, którego nie wolno bagatelizować
Nieprawidłowe ciśnienie krwi to problem, który dotyka wiele osób. Rzadziej jest to zbyt niskie ciśnienie, choć i takie sytuację się zdarzają. Nadciśnienie tętnicze jednak występuje dużo częściej. Może powodować bóle głowy, gorsze samopoczucie, ale też wiele bardzo poważnych chorób, w tym zagrażający życiu zawał serca czy udar mózgu. Aby czasowo obniżyć ciśnienie tętnicze lekarz może zapisać odpowiednie leki. Nie leczą one jednak przyczyny problemu. Nadciśnienie tętnicze może powstawać z różnych powodów. Wysoki cholesterol i zatkane żyły, choroby nerek, innych organów. To wszystko ma związek z ciśnieniem krwi i może powodować takie schorzenia jak nadciśnienie. Nigdy nie należy go bagatelizować.
Jak leczyć nadciśnienie?
Przede wszystkim znaleźć przyczynę nadciśnienia tętniczego i ją leczyć. Pacjent sam oczywiście nie jest w stanie tego zrobić. Konieczna jest diagnostyka i wdrożenie określonego leczenia. Tym rzecz jasna powinien zając się dobry lekarz. Zdarzyć się też może, że lekarz rodzinny, który stwierdzi u pacjenta nadciśnienie tętnicze, wypisze mu skierowania do różnych specjalistów, aby potwierdzili lub wykluczyli schorzenia. Dopiero po takiej diagnostyce można postawić diagnozę i zająć się leczeniem przyczyny nadciśnienia. Wtedy najczęściej samo się reguluje.
Nie bez znaczenia jest oczywiście zdrowy styl życia, właściwe odżywianie się i dużo ruchu na świeżym powietrzu. Wysiłek jednak powinien być dopasowany do stanu zdrowia. Zmiana stylu życia pośrednio też wpłynie pozytywnie na zdrowie i może przyczynić się do spadku ciśnienia krwi i lepszej kondycji organizmu.