Fotowoltaika dla rolnika!
Praca w gospodarstwie rolnym nie jest łatwym zajęciem. Uczy pokory, pracowitości. Wymaga wiedzy, jak troszczyć się o naturę. Gospodarstwa rolne, z uwagi na wyposażenie w liczne maszyny i urządzenia, są znaczącym odbiorcą energii. Nie dziwi zatem, że instalacje fotowoltaiczne dla rolników cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Instalacje fotowoltaiczne dla rolników – sprawdź, co warto wiedzieć
Prąd to około 20% wszystkich kosztów każdego gospodarstwa rolnego. Jedną z przyczyn opłacalności fotowoltaiki dla rolników jest zwiększająca się mechanizacja rolnictwa. Bardziej zaawansowane technologie to wyższe koszty utrzymania i w konsekwencji wyższe opłaty za energię. Instalacje fotowoltaiczne dla rolników pozwalają na wygenerowanie energii, z której rolnik może korzystać w ciągu całego roku, ponieważ nadwyżki zostaną zmagazynowane w sieci energetycznej. Rolnik może też odliczyć 25% wartości inwestycji od podatku rolnego. Poniesione koszty rolnik jest zobligowany udokumentować za pomocą faktur.
Od 2019 roku instalacje fotowoltaiczne dla rolnika są objęte dotacją „AgroEnergia”. O przyznanie dofinansowania mogą starać się nie tylko rolnicy indywidualni, ale też osoby prawne. Trzeba być właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których powierzchnia waha się od 1 do 300 ha. Osoby fizyczne zobowiązane są, aby rok przed złożeniem stosownego wniosku osobiście prowadzić gospodarstwo rolne. Osoby prawne zaś muszą prowadzić działalność rolniczą czy gospodarczą polegającą na świadczeniu usług rolniczych.