Druk fleksograficzny – co to jest?

Druk fleksograficzny to metoda bezpośredniego druku wysokonakładowego, w której obrazy są drukowane na materiale za pomocą elastycznych płyt drukarskich przy użyciu płynnych, szybkoschnących farb.

Czym jest druk fleksograficzny  ?

Termin fleksografia powstał w oparciu o łacińskie słowo flexibilis, oznaczające „elastyczny”, oraz greckie słowo graphein, oznaczające „pisać”, „rysować”. Obecnie nowy termin w formie Flexodruck został po raz pierwszy użyty w Niemczech we wrześniu 1966 roku.  Proces fleksodruku jest unikalny, ponieważ łączy w sobie prostotę i możliwość wykonywania dużych nakładów. W skrócie można go opisać w następujący sposób: druk na powierzchni jest wykonywany przez elastyczną gumową płytę drukarską, której wypukłe części są spryskiwane farbą przez specjalny wałek aniloksowy posiadający komórki, przez które wymagana ilość farby jest przenoszona na płytę.

Elastyczność płyty drukarskiej wyklucza proces przygotowania, pozwala na druk na szorstkiej lub elastycznej powierzchni, zastosowanie szerokiej gamy materiałów, w tym kartonu, tektury falistej, papieru zwykłego i samoprzylepnego, folii, cienkiego plastiku, folii, polietylenu, polipropylenu, celofanu, folii itp. Druk fleksograficzny jest szeroko stosowany w produkcji reklamowej, opakowań, jak również w projektowaniu, dekoracji, produkcji etykiet itp. Elastyczna forma przenosząca nadruk czyni ten rodzaj druku wyjątkowym, łącząc prostotę z możliwością realizacji dużych nakładów.

Udostępnij: