Czym jest ogrzewanie powietrzne?

W celu wyrównania strat ciepła w budynku obok klasycznego schematu stosuje się ogrzewanie powietrzne. To rozwiązanie inżynierskie może być reprezentowane jako klimatyzator (system split – jednostki wewnętrzne i zewnętrzne) pracujący w trybie ogrzewania lub cały kompleks składający się ze źródła ciepła (pompa ciepła, kocioł), sieci kanałów powietrznych i urządzeń rozprowadzających powietrze.

Ogrzewanie powietrzne znajduje zastosowanie zarówno w segmencie domowym: mieszkania, domki letniskowe, jak i w przemyśle (fabryki, zakłady, magazyny, itp.). Ponieważ powietrze jest dobrze kontrolowanym nośnikiem ciepła, systemy wykorzystujące ten rodzaj ogrzewania są bardzo łatwe w obsłudze.

Zasada działania ogrzewania powietrzem

System ogrzewania powietrzem jest kolejnym rodzajem systemu grzewczego na równi z systemem ogrzewania wodnego. Czynnikiem przenoszącym ciepło w tym systemie jest powietrze, które przenosi potencjał energetyczny z jednego medium do drugiego. Ogrzewanie powietrzem to połączenie źródła ciepła w sieci kanałów i dyfuzorów powietrza. Źródłem ciepła jest generator gazowy lub pompa ciepła z jednostką wewnętrzną (moduł hydrauliczny), w której następuje wymiana energii pomiędzy jednostką zewnętrzną a jednostką wewnętrzną.

Źródło ciepła wytwarza określoną ilość ciepła potrzebną do ogrzania danego pomieszczenia, a ciepło to jest doprowadzane kanałami do pomieszczenia i rozprowadzane przez nawiewniki powietrza bezpośrednio do kubatury pomieszczenia. W ten sposób wzbogaca przestrzeń do ogrzania.

Udostępnij: