Beton architektoniczny – jak uzyskać idealny efekt?

Beton architektoniczny to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań materiałowych ostatnich dziesięcioleci. Architekci pokochali go całym sercem. Jego eleganci wygląd i brak konieczności stosowania warstw wykończeniowych sprawiają, że budynek, w którym beton architektoniczny jest stosowany, nabiera charakteru.

Beton architektoniczny – co ma wpływ na jego wygląd?

Jak to bywa w budowlano- architektonicznym świecie, to, co nie jest prefabrykowane, a tworzone przez fachowców na placu budowy nie zawsze jest idealne, nie zawsze też wygląda tak samo. Elementy monolityczne wylewane z betonu architektonicznego wylewane są na wcześniej przygotowany szalunek. Jednym z najważniejszych elementów, jaki ma wpływ na ostateczny efekt wizualny jest właśnie system deskowań.

Wysoka jakość szalunku oraz staranność jego wykonania, oraz demontażu jest tutaj o wiele ważniejsza niż w przypadku innych elementów monolitycznych wykonywanych na budowie. Aby beton architektoniczny wyglądał idealnie i miał odpowiednią fakturę, bardzo ważne jest to, by deskowanie było szczelne oraz pokryte środkiem adhezyjnym.

Nie ukrywajmy jednak, że sama mieszanka betonowa oraz wykonawstwo to najważniejsze czynniki decydujące o wyglądzie ostatecznym betonu architektonicznego. Aby produkt ostateczny w postaci eleganckiej ściany, słupów, czy schodów wyglądał idealnie, ważny jest także proces transportu betonu oraz odpowiedniego rozładunku gotowego betonu. Starannie wykonane zbrojenia są niemniej istotne, aby beton miał zaplanowany kształt oraz spełniał funkcje konstrukcyjne.

 

Udostępnij: